HISTORIA I ZARZĄD
Historia Stowarzyszenia
Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych na Rzecz Rozwoju, Promocji i Doskonalenia Zawodowego w Łomży powstało 8 marca 2002r. Jako organizacja pozarządowa non-profit została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000097983. Od początku działalność Stowarzyszenia była skoncentrowana na prowadzeniu kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, wspieraniu działań wynikających z założeń polityki zdrowotnej i zmian systemowych w ochronie zdrowia prowadzeniu działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia, współdziałaniu w inicjowaniu i koordynacji działań organów samorządowych na rzecz integracji środowiska.
Od III 2018 do chwili obecnej Zarząd Stowarzyszenia reprezentują:
1. Bożena Tomaszewska - Prezes
2. Katarzyna Czerwińska - Skarbnik
3. Krystyna Ościłowicz - Sekretarz
4. Zuzanna Wiszniewska - Członek
5. Ewa Polkowska - Członek
Zarząd Stowarzyszenia w latach 2002 – 2004 reprezentowały:
1. Alicja Łada - Prezes
2. Janina Trzaska - Skarbnik
3. Joanna Chilińska - Sekretarz
4. Anna Karwowska - Członek
5. Hanna Klimczuk - Członek
W latach 2004 – 2006 Zarząd Stowarzyszenia uległ zmianie i reprezentowały go:
1. Hanna Waszkiewicz - Prezes
2. Zuzanna Wiszniewska - Skarbnik
3. Urszula Mościcka - Sekretarz
4. Anna Karwowska - Członek
5. Joanna Chilińska - Członek
Od 2006 do X 2014 Zarząd Stowarzyszenia reprezentowały:
1. Bożena Tomaszewska - Prezes
2. Zuzanna Wiszniewska - Skarbnik
3. Ewa Fiega - Sekretarz
4. Teresa Kwiecińska - Członek
5. Zuzanna Popkowska - Członek
Od X 2014 do III 2018 Zarząd Stowarzyszenia reprezentowały:
1. Bożena Tomaszewska - Prezes
2. Zuzanna Wiszniewska - Skarbnik
3. Zuzanna Popkowska - Sekretarz
4. Teresa Kwiecińska - Członek
Główną działalnością Stowarzyszenia jest organizacja szkoleń podyplomowych dla pielęgniarek i położnych. Uczestnikami tych szkoleń są pielęgniarki/pielęgniarze, położne z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego , mazowieckiego i pomorskiego.
Stowarzyszenie przez cały okres swojej działalności przeszkoliło do końca 2023 r 5 420 pielęgniarek i położnych.
W ramach szkoleń specjalizacyjnych w dziedzinach takich, jak: pielęgniarstwo zachowawcze, pielegniarstwo internistyczne, pielęgniarstwo chirurgiczne, pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, pielęgniarstwo operacyjne, pielęgniarstwo nefrologiczne, pielęgniarstwo położnicze, pielęgniarstwo ginekologiczno -położnicze, pielęgniarstwo ratunkowe, pielęgniarstwo opieki długoterminowej, pielęgniarstwo psychiatryczne - Stowarzyszenie przeszkoliło 2006 pielęgniarki i położne.
W ramach kursów kwalifikacyjnych przeszkolono 848 pielęgniarek i położnych. Były to głownie takie kursy, jak: pielęgniarstwo rodzinne dla pielęgniarek, jak również dla położnych, pielęgniarstwo nefrologiczne z dializoterapią, pielęgniarstwo opieki długoterminowej, pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, pielęgniarstwo operacyjne, pielęgniarstwo ratunkowe, pielęgniarstwo opieki paliatywnej.
W trakcie kursów specjalistycznych przeszkolono 2566 pielęgniarek i położnych, który uzyskały kwalifikacje w zakresie: wykonywania i interpretacji EKG, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, szczepień ochronnych, ordynowania leków i wypisywania recept.
Stowarzyszenie szkoliło również pielęgniarki i położne w ramach kursu specjalistycznego finansowanego przez Unie Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL, dotyczącego kompleksowej pielęgniarskiej opieki nad pacjentem z najczęstszymi schorzeniami wieku podeszłego.
Od 15 kwietnia 2016 rok Stowarzyszenie rozszerzyło swoją działalność i jako podmiot leczniczy powołał Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Troska PLUS”. Zakład został utworzony w celu udzielania ogółowi ludności świadczeń zdrowotnych i opiekuńczych oraz uzyskania poprawy stanu zdrowia społeczeństwa. Stowarzyszenie w tym zakresie prowadzi opiekę długoterminową domową i rehabilitację domową oraz opiekę socjalono-bytową realizowana przez opiekunki.
W naszych planach jest prowadzenie opieki całodobowej dla osób starszych i niepełnosprawnych, szczególnie osób posiadający duży deficyt samoopieki na bazie budynku byłego Ośrodka Zdrowia w Gaci. Stowarzyszenie pragnie rewitalizować budynek w Gaci na Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej i Społecznej – Centrum Opiekuńcze.